November

November sa nám začal poprázdninovou elipsou na ktorej sme si pozdieľali zážitky z voľných dní a prvý týždeň sa nám konečne podarilo osláviť Agátkine narodeniny, návštívili sme Bibliotéku, kde sme si prezreli nové knižky a najviac sa deťom pozdávala kniha o veľrybe Gréte, ktorú sme si aj celú prečítali. V piatok sme sa v Mestkej knižnici zúčastnili čítania s posunkami, kde sme sa naučili zopár nových posunkov a zahrali sme si aj s ich použitím rozprávku Ťahal dedko repku a naučili sme sa aj posunok I love you, ktorý deti aj teraz často používajú. Po zvyšok mesiaca sme potom na elipsách preberali témy ako vnútro Zeme, pohyb litosferických platní – vďaka ktorým sa pohybujú kontinenty, vznikajú pohoria, zemetrasenia, sopky. Posledný týždeň sme si popísali a vyrobili aktivitu na vrstvy atmosféry, poobjavovali sme, aké rôzne oblaky môžeme vidieť na oblohe a povedali sme si viac o tom, ako určujeme počasie. Okrem elipsových tém sme ešte oslávili aj Teove meniny a dozvedeli sa, že 21.11. je Deň slaných veterníkov - porozprávali cystickej fibróze a vysvetlili sme si aj význam spojenia slaný veterník v názve tohto dňa.


V novembri sme si užívali aj pravidelné utorkové plávanie, piatkovú knižnicu a štvrtkové pečenie, kde sme si tento mesiac napiekli jablká v župane, pochutnali sme si na jablkovo ovsených guľkách s kakaom a kokosom a posledný štvrtok v mesiaci nám školáčky pripravili domáci kinder mliečny rez.

Pondelkové expedície pokračovali prechádzkami v lese, kde sa knám pridal aj čerstvo adoptovaný Zuzkin Hugo. Spolu sme sa rozprávali o Karpatoch, o tom ako vznikli a v ktorých krajinách sa nachádzajú. Spomenuli sme si aj nadmorskú výšku, akú výšku má náš malokarpatský Kamzík a najvyšší vrch Karpát Gerlachovský štít. Na expedícii sme si užili aj prvé sneženie, ktoré však opäť vystriedal dážd a tak sme poslednú novembrovú expedíciu venovali návšteve mestskej knižnice.

Utorky a štvrtky už tradične spievajúc anglické pesničky čakáme na Milinu, s ktorou sa učíme Anglický jazyk. V stredy sme pokračovali rytmikou, no a jeden štvrtok sa ušiel aj Cirkus Kus-u.


Aj v novembri nás prišli navštíviť Linda s Robkom, ktorý nám tentokrát porozprávali o vzniku života na zemi a prešli sme s nimi kus histórie, od prahôr až po štvtohory.


Piatky sme trávili umením, počas ktorého sme sa venovali šikmým čiaram, krivkám a špirálam. Priamky a krivky sme hladali aj v priestore pred/školy či vonku a našli sme ich napríklad aj vo forme umelých či prírodných hraníc na naších mapách. Spomedzi známych umelcov sme si spomenuli Vincenta van Gogha, ktorého dielo „Hviezdna Noc“ sme aj vymaľovali. Čo nás zaujalo najviac bol fakt, že Vincent mal najradšej žltú farbu, ktorú vo chvílach smútku jedol, pretože si myslel, že mu táto veselá farba vráti aspoň trochu radosti. Tému čiary sme ukončili kresbami ako sú napríklad kresba čarbanice a následné hľadanie obrazov v nich či kresba jedným ťahom.


Okrem expedícii a krúžkov sme poobedia trávili podla počasia vonku, kde sme sa venovali rúčkovaniu, hre petang, futbalu alebo mrázikovej naháňačke, či vnútri, kde sme sa rozprávali o sopkách, kreslili, a maľovali scénky z knihy Čarodejník Oz.


Školáčky sa pustili do vybraných slov, priamej reči a interpunkčným znamienkam a celkom im zachutilo písanie. V matematike sú in zlomky, desatinné čísla a banková hra s operáciami veľkých čísel. Keďže sa blíži obdobie testovania, dievčatá sa v čase prestojov zoznamujú so zadaniami úloh v pracovnom zošite. Všetky skladajú nové puzzle a niektoré sa začali pýtať na skratky chemických prvkov. Aj v decembri budeme pokračovať v objavovaní našich talentov😊


Maruška, Maťka a Zuzky (malá a veľká:)


POSLEDNÉ PRÍSPEVKY
ARCHÍV