Október

Druhý mesiac sme s pred/školákmi zisťovali, prečo sa mení deň a noc, skúmali sme meniace sa ročné obdobia, zisťovali sme koľko trvá polárny deň a noc a kde je možné ich pozorovať. Deti boli fascinované aj skúmaním súhvezdí, ktoré si aj zakresľovali a učili sa, ako sa volajú a na ktorej pologuli sa dajú vidieť. Naša najdlhšia elipsa bola o orientovaní sa v prírode pomocou Slnka, hviezd a kompasu – zahrali sme hru na svetové strany, vďaka ktorej sa deti učili navigovať kamarátov k určitému cieľu a vďaka tomu si osvojili aj názvy svetových strán. Poslednú spoločnú októbrovú elipsu sme strávili určovaním času – spoznávali sme sekundovú, minútovú a hodinovú ručičku a učili sme určiť celú a polhodinu.


Popri týchto elipsových témach sme rozprávali aj o dôležitosti úcty – nielen k sebe, sebe navzájom, ale aj k zvieratám a k prírode, spoznávali sme Anglicko vďaka Ninkinej cestovateľskej elipse, pozorovali sme živú blchu a jej život, ktorú nám priniesol Teo.


Štvrtky doobedia okrem týždennej reflexie trávime aj pečením po malých skupinkách a každý týždeň si spolu upečieme niečo, na čom si deti poobede pochutia. Tento mesiac sme si upiekli tekvicový a jablkový koláč, uvarili sme jablkovú výživu a robili sme si langoše, pečené v trúbe.


Zistili sme, že nás celkom baví skladanie origami, takže po jesennom liste sa určite pustíme aj do ďalších origami výziev.

Piatky trávime rovnako ako v septembri upratovaním našich poličiek, k čomu sme pridali práčku a pranie v rukách. Pred obedom pravidelne navštevujeme knižnicu, kde si spoločne čítame/požičiavame knižky a strávime príjemný čas.


Októbrové poobedia sa v škole niesli v duchu exteriéru. Začiatok jesene nám doprial krásne babie leto a tak sme to aj patrične využili. Pondelkové expedičné dni sme venovali návšteve Bipniakovcov a rozhovorom s ich zakladateľom, ujom Karolom. Pomáhali sme mu pri výrobe lavičky odliatej z betónu a naučili sme sa od neho veľa o rôznych druhoch kameňov. Za odmenu za našu pomoc nám ujo Karol na ďalšej expedícii prichystal chutné palacinky. V Bipniakovcoch sme si vyskúšali aj prácu s pílkou na drevo, naučili sme sa názvy stromov, ktoré tam rastú a vychutnali sme si atmosféru pri ohni. A kedže sme sa o túto jesennú pohodičku chceli podeliť aj s rodičmi, pozvali sme ich na našu veľkú októbrovú expedíciu, kde sme sa učili ako sa zakladá oheň, opekali sme si špekáčky a vyskúšali sme si aj streľbu z luku. Na poslednej októbrovej expedícii sme si spravili výlet do Medickej záhrady.


Okrem naháňačiek a futbalu na záhrade sme pozbierali aj poslednú úrodu paradajok, ktoré sme puntičkársky roztriedili do krabíc podľa farby a veľkosti.


V októbri sme privítali aj Lindu a Roba, ktorí si pre nás pripravili veľký príbeh o Vzniku Zeme. Pomocou pokusov sme sa naučili o skupenstvách na Zemi a vyrobili sme si aj malú knižku o období našej palnéty, nazývanom Hádajkum, ehm:)


Piatky sme venovali umeniu. Októbrové hodiny sme odštartovali arteterapeutickou hrou pri práci v skupine, počas ktorej sme sa učili pracovať na spoločnom projekte, a to aj bez použitia slov. Nezabudli sme ani na výrobu našej knihy a pustili sme sa aj do novej kapitoly, kde sme si predstavili Čiaru, ako stavebný prvok výtvarného umenia. Celý mesiac sme zavŕšili jesennými dielňami pri vyrezávaní tekvíc a papierových ozdôbok a už teraz sa tešíme na to, čo prinesie november.


Školáčky v matematike objavili desatinné čísla a v jazyku rozdelenie hlások. Všetko na Zuzkine prekvapenie:) Plánovanie ešte dievčatá nezvládajú úplne reálne, ale všetko má svoj čas... Možno v novembri:) Maruška, Maťka a Zuzky


POSLEDNÉ PRÍSPEVKY
ARCHÍV